صفحه اصلی > موسسات وابسته > کانون اندیشه جوان 

پژوهشگاه فرهنگ و انديشه اسلامي با مختصات و ويژگي‌هاي جريان دين‌مدار مجدد، در دهه‌ي دوم انقلاب اسلامي، تشكيل شد. متأثر از حركت جاري و مؤثر اين جبهه بر مخاطبان جوان و دانش جو، ضرورت تأسيس کانون انديشه جوان احساس ‌شد.

اكنون پس از طي بيش از 15 سال فعاليت‌ مستمر و مداوم، كانون به مركزي تأثيرگذار در عرصة فكري دانش‌جويانِ انديشه‌ورز تبديل شده است. اما این نکته نیز همواره مورد توجه بوده است که به دلیل گستردگی نیاز و فراوانی اقتضائات مخاطبان، تا رسیدن به نقطه مطلوب فاصله های زیادی وجود دارد و باید مطابق با آن مجدداً هم در ساختار و تشکیلات و هم در برنامه ها بازخوانی دقیق تری صورت پذیرد.

-         نگاهي فهرست‌وار به بخش‌هاي كانون

1.    معاونت ارتباطات و دانش افزايي

 

·       دفتر دانش افزایی

·       دفتر همایش ها و نشستهای علمی

·       دفتر ارتباطات و اطلاع رسانی

·       دفتر تبلیغ و توزیع آثار

 

2.    معاونت توليد و رسانش

·       دفتر فرآوری و نشر مکتوب

·       دفتر فرآوری صوتی و  تصویری

·       دفتر وبگاه کانون و شبکه های اجتماعی

·       دفتر وبگاه باشگاه اندیشه

·       نشریه زمانه

 

3.    مديريت مخاطب شناسی و تحلیل نیازها (دبیرخانه شورای فکری- رسانه ای)

 

·          دفتر مخاطب شناسي

·          دفتر انجمن هاي علمي

 

1.    معاونت ارتباطات و دانش افزايي

v   دفتر دانش افزایی


کانون با برگزاري دوره ها، حلقات و درس گفتگوهاي منسجم، هدفمند و برنامه ريزي شده تلاش مي كند با موضوعاتي به روز به دغدغه‌های ذهنی و فکری دانشجويان به طور زنده پاسخ دهد. نتیجه این رویکرد، برگزاری دوره هاي آموزشي، حلقات مطالعاتي و درس گفتگوها در موضوعات متنوع در دانشگاه‌ها و كانون و ساير محافل دانشجویی کشور بوده است، که مورد استقبال دانشجويان قرار گرفته است. حلقات  مباحثه ايکانون به منظور ارتقا و گسترش فرهنگ كتاب خواني و مباحثه، اقدام به تشکیل حلقاتي کرده که در آن ها دانشجوياني از سطوح و طيف ها حضور دارند. این حلقات به طور هفتگی در کانون يا دانشگاه برگزار مي گردد.از جمله اين حلقه ها در سالهاي اخير مي توان به حلقه مطالعاتي چهلچراغ حكمت و حلقه مطالعاتي دوران جديد عالم اشاره كرد.

 

درس گفتگو

 

در اين مدل از نشست هاي آموزشي كه مدل نويني است كارشناس در كنار يك مجري كارشناس و در حضور دانشجويان علاقمند به موضوع به بحث و پرسش و پاسخ مي پردازند و در واقع از مدل منولوگ و سخنران محور به سمت ديالوگ دو طرفه مي رويم.از جمله درس گفتگوهاي برگزار شده در كانون  درس گفتگوهاي اقتصاد اسلامي و زن حقيقي را مي توان نام برد.

 

دوره هاي آموزشي

 

 برگزاري دوره هاي ميان مدت و بلند مدت با موضوعات روز و همچنين نيازهاي دانشجويان در دانشگاه ها و كانون از ديگر مدل هاي آموزشي كانون براي دانشجويان مي باشد.از جمله اين دوره ها مي توان به دوره ميان مدت فرهنگ سياسي و دوره بلند مدت دانشگاه موازي اشاره كرد.

 

v   دفتر همایش ها و نشستهای علمی


کانون با برگزاري نشست‌های دانشجویی منسجم، هدفمند و برنامه ريزي شده، تلاش می‌کند در قالب‌هایی کارآمد به دغدغه‌های ذهنی و فکری ایشان به طور زنده پاسخ دهد. نتیجه این رویکرد، برگزاری بيش از 2500 نشست گفتماني در موضوعات متنوع در دانشگاه‌ها و محافل فکري ـ فرهنگي دانشجویی کشور تاکنون بوده است، که هر کدام به نوع خود مخاطبان گسترده‌ای را پوشش داده‌اند.برخی جلسات سخنرانی، مناظره و میزگرد در دانشگاه‌ها:


·       همايش بررسي آرا و انديشه هاي سيدقطب

·       تبيين و نقد اوصاف فرهنگيِ انگارة «اسلام رحماني»

·       همايش من و نامه رهبر

·       همايش دعوت جهاني اسلام

·       نقد و بررسی کتاب" انقلاب اسلامي چرا؟"

·       نقدسینمای دیني

·        نسبت فردید و غرب

·        نظریه‌های جهانی شدن، پیامد چالش‌های دین و فرهنگ

·        زن حقيقي

·       دیکتاتوری و توهم دیکتاتوری

·        استمرار آزادی، بایسته های اکثریت و اقلیت

·        میزگرد توزیع و مهار قدرت در نظریه ولایت

 

كرسي هاي آزادانديشيکانون به منظور ایجاد و رشد فرهنگ گفتگو  در بین گروه‌ها و تشکل‌های دانشجویی با برگزاری میزگردهای دانشجویی در دانشگاه ها و كانون تلاش می‌کند این مهم را تحقق بخشد و نقش ویژه خود را در این خصوص ایفا نماید. دراین جلسات نمایندگان طيف هاي مختلف انديشه اي به بحث و تبادل نظر مي پردازند.از جمله كرسي هاي آزادانديشي در سال هاي اخير كانون به كرسي اسلام رحماني و كرسي هاي مطالعات زنان مي توان اشاره كرد.

 

همايش هاي انديشه اي

يكي از نقاط قوت كانون از ابتدا تاكنون برگزاري همايش هاي انديشه اي با حضور اساتيد بنام حوزه علوم انساني در دانشگاه بوده است.در اين همايش هاي يك يا چند روزه كه به بررسي مسائل روز مي پردازند گاها بالغ بر 10 استاد مرتبط با موضوع همايش شركت مي كنند.

كانون در اين حوزه با راه اندازي سلسله نشست هاي انديشه اي" آنان كه مي انديشند" باب و فضاي جديدي  درسطح همايش هاي انديشه اي دانشجويي ايجاد كرده است.از جمله همايش هاي كانون در چند سال اخير مي توان به همايش دو روزه بررسي آرا و انديشه هاي سيد قطب و همايش دعوت جهاني اسلام اشاره كرد.

 

 

v   دفتر ارتباطات و اطلاع رسانی

 

لزوم اطلاع رساني به موقع و مطلوب فعاليتهاي كانون وجود دفتر ارتباطات و اطلاع رساني را جهت ارتباط گيري تشكلي و مشاوره به مجموعه هاي دانشجويي وهمچنين بروز به موقع اقدامات كانون در فضاي رسانه اي بسيار ضروري مي نمايد.

اين دفتر همچنين با حضور در تمامي برنامه هاي كانون اعم از نشست و همايش و ارتباط مداوم با بخش هاي كانون آيينه اي از فعاليتهاي مختلف كانون در فضاي رسانه اي اعم از وب، نشريات و جرايد مي باشد.

 

v   دفتر تبلیغ و توزیع آثار

 

دفتر تبليغ و توزيع آثار كانون مسئوليت ارائه و فروش آثار كانون را در كتابفروشي ها، نمايشگاه هاي دانشجويي و نمايشگاه هاي سالانه كتاب به عهده دارد.

برگزاري نمايشگاه هاي مناسبتي دانشجويي در دانشگاه ها فضايي را جهت ارائه آثار و معرفي كانون در ميان مخاطب اصلي آن يعني دانشجويان فراهم مي آورد.

 

2.    معاونت توليد و رسانش

v   دفتر فرآوری و نشر مکتوب

 

اين قسمت از كانون با نشر و فرآوري بيش از 350 عنوان اثر مرتبط با مسائل جوانان نخبه توانسته است پاسخگوي بسياري از شبهات روز اين قشر از جامعه باشد.

مهارتهاي طلبگي، نامه اي براي درنگ چهلچراغ حكمت، از نگاه  نبوي و.... جديدترين آثار كانوني در سال هاي اخير مي باشند.حقیقت بوف کور، هویت‌شناسی ادبیات و نحله‌های ادبی معاصر، راهکارهای عدالت اجتماعی در نظام اسلامی، معنای زندگی، منشأ دین، کرانه‌های اختیار آدمی، شورای نگهبان، فطرت و خرد، جستارهایی در ادبیات داستانی معاصر، درآمدی بر فلسفه سیاسی اسلام، قلمرو دین و دین در جهان معاصر که در سطوح اندیشه، جوان و دانشجو به چاپ رسیده‌اند.


از ديگر كارهاي اين دفتر توليد كتابچه هاي مختصر و مفيد مشق آزاد مي باشد كه با تصوير سازي بسيار جذاب سعي در پاسخگويي به شبهات روز جوانان داشته است.ترجمه عربي و انگليسي برخي از كتابچه هاي مشق آزاد از ديگر اقدامات صورت گرفته در اين دفتر مي باشد.

 

v   دفتر فرآوری صوتی و  تصویری

 

مسئوليت آماده سازي صوتي و تصويري فعاليتهاي كانون به صورت كليپ، نرم افزار و پادكست و ... برعهده دفتر فرآوري صوتي و تصويري كانون مي باشد.

اين بخش از كانون ضمن مستند سازي تمامي فعاليتهاي صورت گرفته توسط كانون به فرآوري اين مستندات مناسب با فضاي مجازي و نرم افزاري مي نمايد.

توليد مستند سيد قطب و همايش اعتزال نو آخرين توليدات اين دفتر در فضاي مجازي مي باشد.

 

v   دفتر وبگاه کانون و شبکه های اجتماعی

 

با پررنگ تر شدن روز به روز فضاي مجازي در زندگي روزمره، حضور در اين فضا بيش از پيش ضروري مي نمايد.كانون انديشه جوان نيز با سايت هاي و شبكه هاي اجتماعي متعدد در فضاي مجازي به بروز فعاليتهاي خود و ارتباط گيري فعال با مخاطبان مي پردازد.

در واقع سايت كانون www.canoon.org به مثابه كانون انديشه جوان در فضاي مجازي مي باشد و با اطلاع رساني و انتقال كامل اتفاقات كانون سعي در برقراري ارتباطي فعال و موثر با مخاطبان خود دارد.

 

v   دفتر وبگاه باشگاه اندیشه

 

سایت باشگاه اندیشه به آدرس www.bashgah.net  از اوایل سال 82 راه اندازی شده است. دل مشغولی و دغدغه بهره گیری از فرصت‌های ساحت مجاز برای اندیشه ورزی در گفتمان فکری فرهنگی انقلاب اسلامی بود که کانون اندیشه جوان را به این امر مصمم نمود.


در مرحله اول، رویکرد اصلی سایت جمع آوری مقالات و گزارش های مختلف تولیدی پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی وکانون اندیشه جوان و بازنشر آنها در فضای مجازی بود. لذا در این سال، اولین نسخه رسمی با هدف تولید مقاله، گزارش و ... به بهره برداری رسید.


در پی چنین تغییرات گستره ای که در برخی موارد به ضرورت گسترده شدن فعالیت های سایت و همچنین تغییر و تحولات اجتماعی صورت گرفته است، سایت باشگاه اندیشه نیازهای تعداد قابل توجهی از مخاطبان را برآورده ساخته و در سال 1387 در نمایشگاه رسانه های دیجیتال، در بین تمام سایتهای كشور، موفق به کسب رتبه نخست در میان سایت های اندیشه ورز شده است.


از ابتدای راه اندازی سایت، تاکنون بیش از 21.000 مقاله در سایت قرار گرفته است که حدود 1200 مقاله تألیفی و ترجمه ای، حدود 3000 مقاله بازآفرینی شده و بقیه گزیده مقالات انتخابی از منابع دیگر بوده است. این سایت با برخورداری از70 کتاب الکترونیکی و 200 فایل صوتی به یکی از مهمترین اندیشه نامه های مجازی به زبان فارسی تبدیل شده است. سایت باشگاه به طور متوسط، ماهانه حدود 1.500.000 بازدیدکننده دارد.

 

 v   نشریه زمانه

 

ماهنامة زمانه، با رويکرد جامعه‌شناسي تاريخي خود در ساحت‌هاي انديشه، فرهنگ و ادبياتي پويشي را آغازيده است که مهمترين هدف آن، بسط و تعميق گفتمان فکري ـ فرهنگي انقلاب اسلامي و تقويت اين جبهه در رويارويي با جبهه‌ معارض است.

زمانه، ساحات و موضوعات گوناگونی را در بر می‌گیرد. ساحاتی همچون اندیشه، ادبیات، هنر، فرهنگ و نهادهای فرهنگی، جهان اسلام، تاريخ معاصر، تاريخ انقلاب اسلامي، رسانه و فضاي مجازي، اخلاق، ادیان و فرق، اقتصاد و...؛ در همه‌ این ساحت‌ها، نگرش و رویکرد جامعه‌شناسی تاریخی، وجهه‌ همت نیروهای محتوایی نشریه بوده و در هر موضوعی، این منظر در برابر دید‌گانشان قرار گرفته است.

زمانه می‌کوشد تا در تمام این ساحات، قلمی بر کاغذ بساید و موضوعاتی را متناسب با هر ساحت و به قدر وسع نشریه، تحلیل و بررسی نماید. اهداف این مجله به شرح زیر است:

§       ارتقاء و ترویج گفتمان انقلاب اسلامي با محوريت گفتمان مجدد ديني.

§       تکیه بر تقویت جبهه فکری فرهنگی انقلاب در بستر گفتمان انقلاب اسلامی.

§       آسیب‌شناسی سياست‌ها، مهندسي، سازمان‌ها و توجه به تجربيات در حوزه‌هاي مختلف.

§       بررسی صحیح، آزاد اندیشانه و عبرت‌پژوهانه تاریخ تحولات با تاكيد بر دوره‌ معاصر.

§       ارتقاء توان تحليل و اصلاح نگرش مخاطب بر مبناي گفتمان  انقلاب اسلامي.

زمانه گذشته از مباحث جاري، موضوعات زير را در شماره‌هاي مختلف به تفصيل مورد بررسي قرار داده است: انقلاب اسلامي، نقد و نوآوري، امنيت ملي، جهاني‌سازي، شرق‌شناسي، مشروطيت، وقايع شهريور 1320، روابط ايران و آمريكا و جنبش دانشجويي.

87 شماره از اين ماهنامه در پژوهشگاه فرهنگ و انديشه اسلامي منتشر گرديده واز شماره 87 به بعد تاكنون  به  همت كانون انديشه جوان به چاپ رسيده و مورد توجه مخاطبان دانشجو قرار گرفته است.

 

3.    مديريت مخاطب شناسی و تحلیل نیازها (دبیرخانه شورای فکری- رسانه ای)

v   دفتر مخاطب شناسي

اين دفتر با رويكرد شناسايي نيازهاي روز مخاطب جوان كانون سعي در هدايت بهتر برنامه ها و فعاليتهاي كانون در راستاي نياز مخاطبان دارد.دفتر مخاطب شناسي با حضور در همايش ها و نشست هاي كانون به بازخورد گيري از اين فعاليتها نيز مي پردازد.

همچنين مدير اين دفتر مسئوليت دبيري شوراي فكري- رسانه اي كانون انديشه جوان را نيز به عهده دارد.

v   دفتر انجمن هاي علمي

انجمن هاي علمي مجموعه هاي متشكل از دانشجويان نخبه علاقمند به موضوعات خاص مي باشد كه كانون با گردهم آوردن اين دانشجويان و با محوريت اساتيد خبره موضوع مخاطبان را كمك مي نمايد.خروجي هاي اين انجمن ها مي تواند طرح فعاليتهاي كانون قرار گيرد.

عضويت در خبر نامه

نام

ايميل

تماس با ما

نشاني دفتر مركزي (تهران): خيابان شهيد بهشتي - خيابان شهيد احمد قصير (بخارست) - كوچه پژوهشگاه (دوم) - پلاك 2

نشاني دفتر قم: بلوار 15 خرداد (شاه سيد علي) - كوچه شهيد ميثمي (كوي 10)

info@iict.ac.ir.com

٨٨٥٠١٠٦٤

اطلاعات بیشتر