">
  صفحه اصلی > اخبار 


  چاپ        ارسال به دوست

فلسفه فیلم اثر احمدرضا معتمدی در جایزه کتاب سال سینما برگزیده شد
ششمین دوره مراسم اهدای جایزه کتاب سال سینمای ایران برگزار شد؛

فلسفه فیلم اثر احمدرضا معتمدی برگزیده شد

به گزارش اداره روابط عمومی پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی، مراسم اهدای جایزه کتاب سال سینمای ایران روز جمعه 6 اسفندماه جاری با حضور رییس، نایب رییس و اعضای هیات مدیره خانه سینما در تالار زنده‌یاد سیف‌الله داد صورت گرفت.

در این مراسم که از ساعت 16:30 آغاز شد، پس از قرایت بیانیه هیات داوران کتاب "فلسفه فیلم" تالیف آقای دکتر احمدرضا معتمدی عضو هیات علمی پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی، در بخش مباحث نظر برگزیده شد.

جلد اول کتاب «فلسفه فیلم»، نوشته دکتر احمدرضا معتمدی، محقق برجسته، استاد دانشگاه و کارگردان آثار فلسفی «زشت و زیبا، دیوانه‌ای از قفس پرید و آلزایمر...» برنده جوایز متعدد از جشنواره‌های داخلی و خارجی؛ شامل بررسی تحلیلی، انتقادی و اجتهادی نظریه‌های فیلم دوران کلاسیک است.

در این کتاب عمدتاً دو نظریه رقیب یعنی«رئالیسم» و «فرمالیسم» مبتنی به روش فلسفه تحلیلی در آنالیز نظریه‌های فیلسوفان بنام «مانستربرگ، آرنهایم، آیزنشتاین، بالاژ، بازن و کراکوئر» در گذار از نظریه فیلم به فلسفه فیلم مورد تحلیل انتقادی و اجتهادی قرار گرفته و در فصل آخر با عنوان «چیستی‌شناسی بازنمایی فیلم» صحت، سقم و کارآوری هر کدام بر مبنای دیدگاه فلسفه بومی مورد داوری واقع شده است.

احمدرضا معتمدی، مدت سی‌سال تمحضّ و پژوهش تخصصی در فلسفه فیلم را مبتنی بر سوابق طولانی تحصیل و تحقیق در فلسفه اسلامی، فلسفه غرب و فلسفه هنر و همچنین فعالیت تجربی سالیان متعدد در حوزه سینمای فلسفی، به مثابه بنیادگذاری اندیشه فلسفی در حوزه سینما، در ساختار رساله‌ای علمی و تعلیمی در معرض افکار دانش‌پژوهان قرار داده است.

 

کتاب "فلسفه فیلم" اثر دکتر احمدرضا معتمدی، با قيمت 50،000 تومان توسط سازمان انتشارات پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامیعرضه گردیده است.

علاقمندان جهت کسب اطلاعات تکمیلی و تهیه کتاب می‌توانند به وبگاه سازمان انتشاراتپژوهشگاه مراجعه نمایند.

 


١٤:٥٣ - يکشنبه ٨ اسفند ١٣٩٥    /    شماره : ٥٢٩٦    /    تعداد نمایش : ٣٠٨خروج
عضویت در خبر نامه

تماس با ما

نشانی دفتر مركزی (تهران): خیابان شهید بهشتی - خیابان شهید احمد قصیر (بخارست) - كوچه پژوهشگاه (دوم) - پلاك 2

نشانی دفتر قم: بلوار 15 خرداد (شاه سید علی) - كوچه شهید میثمی (كوی 10)

info@iict.ac.ir

٨٨٥٠١٠٦٤

اطلاعات بیشتر