دیدار رییس دانشگاه جامع امام حسین(ع) و هیات همراه با آیت‌الله رشاد

به گزارش اداره روابط عمومی و اطلاع رسانی پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی، دکتر محمدرضا حسنی آهنگر رییس دانشگاه جامع امام حسین(ع) و هیات همراه، عصر روز شنبه مورخ 13 مردادماه جاری با حضور در پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی با آیت‌الله رشاد دیدار و گفت‌وگو نمودند.

در این دیدار که با حضور آقایان دکتر مهدی عباس‌زاده معاون امور پژوهشی و آموزش، دکتر محمد عرب‌صالحی رییس پژوهشکده حکمت و دین‌پژوهی، سیدغلامرضا حسینی مدیرعامل سازمان انتشارات پژوهشگاه و مهدی رمضانی چابک رییس حوزه ریاست پژوهشگاه، همراه بود، در خصوص موضوعات همکاری بین دو دستگاه بحث و تبادل نظر شد.

آیت‌الله علی‌اکبر رشاد ضمن خیرمقدم به مدیران و ریاست دانشگاه امام حسین(ع) به معرفی پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی پرداخت و گفت: فعالیت‌های پژوهشگاه را می‌توان به دو بخش تقسیم کرد؛ در بخش نخبگانی؛ نیاز طبقات نخبه و فرهیختگان کشور، نخبه علمی و مدیریتی و در بخش دوم نیاز نخبه جوانان شامل طلاب و دانشجویان نخبه شاغل به تحصیل مدنظر است.

آیت‌الله رشاد افزود: در بخش اول در چهار لایه کار می‌شود، لایه اول تولید مبانی، که اساس تولید علم می‌باشد. در این لایه پژوهشگاه را می‌توان بانی و موسس فلسفه‌های مضاف اسلامی قلمداد کرد، طیف عظیمی از فلسفه‌های مضاف در پژوهشگاه کار می‌شود. فلسفه‌های مضاف به دو بخش فلسفه‌های مضاف علوم و فلسفه‌های مضاف مقولات کلان تقسیم می‌شود. در لایه دوم منطق و روش‌شناسی علوم کار می‌شود، که نقطه عزیمت تحول در منطق و مبانی علوم می‌باشد. لایه سوم نظام پردازی است، که در این لایه به ساختارمندی تحقیقات پرداخته می‌شود. و لایه چهارم تولید گزاره‌هاست که با توجه به ساختارهای تولید شده علم جدید بوجود بیاید.

ایشان با توجه به پیشرفت‌های علمی پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی گفت: در بعضی حوزه‌های معرفت به تولید علم رسیدیم و در بعضی از حوزه‌ها متن تولید شد. و البته عمده آثار تولید شده در پژوهشگاه می‌تواند به عنوان متن درسی استفاده شود.

رییس پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی خاطرنشان کرد: ضمن تاکید بر حضور اساتید در حوزه دانش افزایی در قلمرو معرفت دینی نیاز است. اعضا هیات علمی پژوهشگاه هم در حوزه تحصیل کردند و هم تحصیلات دانشگاهی دارند و در حوزه و دانشگاه تدریس می‌کنند.

در ادامه این جلسه دکتر محمدرضا حسنی آهنگر طی گزارشی به تشریح فعالیت‌ها و دستاوردهای دانشگاه جامع امام حسین(ع) پرداخت.

دکتر مهدی عباس‌زاده معاون امور پژوهشی و آموزش گفت: با توجه به صحبت‌های انجام شده اولویت‌های پیشنهادی پژوهشگاه برای همکاری از قبیل: تمدن سازی اسلامی، الگوی دانشگاه طراز نظام، امنیت و دفاع در اسلام از لحاظ مبانی نظری، مطالعات انقلاب اسلامی، مطالعات فضای مجازی، سند 2030، اقتصاد مقاومتی، حمایت از کالایی ایرانی، الگوی ایرانی اسلامی پیشرفت است که می‌توان با یک کار منظم به این همکاری ادامه داد.

در ادامه دکتر بذرافکن رییس دانشکده و پژوهشکده علوم اجتماعی و فرهنگی دانشگاه جامع امام حسین(ع) گفت: در خصوص چاپ مشترک و رونمایی آثار پژوهشکده ازجمله 2030 آماده همکاری هستیم. همچنین دانشگاه امام حسین(ع) در موضوع تحول در علوم انسانی اسلامی در سه حوزه علوم سیاسی، علوم تربیتی و علوم ارتباطی و بنیاد نظری جمهوری اسلامی فعال شده و آماده همکاری با پژوهشگاه است.

در پایان این نشست تفاهم‌نامه همکاری میان پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی و دانشگاه جامع امام حسین(ع) توسط ریاست دو دستگاه به امضا رسید.

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید