دانشنامه امام علی(ع)

از آن‌جا که طرح کلان دانشنامه‌نگاری دینی در سال منسوب به امام علی(ع) آغاز شد، دانشنامه امام علی (ع) به ‏عنوان گام اول این پروژه از ابتدای سال ۱۳۷۹ تا اواخر سال ۱۳۸۱ در کمتر از بیست ماه طراحی، نگارش و در ۱۳ جلد به چاپ رسید.

این دانشنامه‌ در زمینه شخصیت، سیره و اندیشه‌های امیرالمؤمنین علی‌ بن ابی طالب (ع)، و پدیده‌های معاصر و پس از عصر آن حضرت که پیوندی وثیق با شخصیت و مکتب آن بزرگوار دارد، در شش‌هزار صفحه و دوازده‌ جلد سامان یافته‌ است و شامل یکصدوسی مدخل اصلی، و حدود سه‌هزار مدخل فرعی است که با همکاری بیش از دویست تن از دانشوران و استادان حوزه و دانشگاه ازجمله حضرات اساتید و دانشوران: عبدالله جوادی آملی، سیدمرتضی عسگری(ره)، سیدجعفر شهیدی(ره)، رضا استادی، سیدجعفر مرتضی عاملی، رضا داوری، سیدجعفر سیدان، علی ربانی گلپایگانی، سیدمحمدرضا مدرسی، محمدهادی معرفت(ره)، رسول جعفریان، سیدمصطفی محقق‏داماد، علی دوانی(ره)، محمدعلی سادات، مهدی مهریزی، محمدعلی جاودان، و …  تألیف     شده است. این اثر ضمن دریافت نشان برتر علمی از اکثر جشنواره‏های معتبر علمی کشور، تاکنون به چاپ پنجم هفتم است.

ساختار علمی و موضوعی:

ساختار علمی دانشنامه امام علی‌(ع) در ده زمینه کلان به سامان شده‌است. هریک از محورهای کلان نیز ـ به فراخور تنوّع میزان مقالات ـ به شاخه‌های تخصّصی‌تر تقسیم شده و در یک یا چند مجلّد عرضه شده ‌است. علاوه بر دوازده جلد اصلی، یک مجلّد نیز با عنوان«درآمد» حاوی مقدمه اصلی اثر، فهارس تفصیلی، نمایه‌های موضوعی‌، چکیده مقالات، شناخت‏نامۀ قلمزنان و همکاران و… فراهم شده‌است. عناوین مجلّدات دانشنامه به‌ صورت زیر است:

  1. حکمت و معرفت، ۲٫ مبدأ و معاد، ۳٫ نبوت و امامت، ۴٫ اخلاق و سلوک، ۵٫ حقوق، ۶٫ سیاست، ۷٫ اقتصاد، ۸ و ۹٫ تاریخ، ۱۰ و ۱۱٫ سیره، ۱۲٫ مرجع شناسی.