کتاب ” ماجراجویی های جهانی آمریکا” از جنگ جهانی دوم تا تهاجم به عراق

به گزارش روابط عمومی پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی،  کتاب ” ماجراجویی های جهانی آمریکا” درصدد است تا مداخلات بیش از 60 ساله ایالات متحده امریکا را در اقصی نقاط جهان معرفی کند. نویسنده این کتاب آقای مایکل جی سالیوان بوده که اثر ایشان به همت خانم ستوده زیباکلام ترجمه و در گروه غرب شناسی پژوهشکده فرهنگ و مطالعات اجتماعی پژوهشگاه سامان یافته است.

کتاب ” ماجراجویی های جهانی آمریکا” قرار است به جنایات آمریکا در بازه زمانی تقریباً 60 ساله  از جنگ جهانی دوم تا تهاجم به عراق بپردازد و امید است این کتاب نه تنها فهمی تحلیلی از مداخلات خارجی آمریکا، بلکه چهارچوبی را برای تفسیر ماجراجویی های احتمالی آمریکا در سایر مناطق در آینده ارائه دهد.

نویسنده، ماجراجویی های آمریکا در جهان را از زوایا و ابعاد مختلفی چون اهداف استراتژیک و اقتصادی مداخله آمریکا در کشورهای هدف، روش های به کار رفته در مداخلات اعم از کودتا، اشغال،‌ ترور و قتل عام، شخصیت ها و مهره های مؤثر در مداخلات، میزان تلفات و خسارات سیاسی  و اقتصادی ناشی از مداخلات با بهره گیری از جدول بندی و مقایسه آماری بررسی کرده است تا خواننده را در نهایت به نظریه اصلی تحقیق خود رهنمون دارد.

کتاب مذکور که با ترجمه خانم ستوده زیبا کلام در گروه غرب شناسی پژوهشگاه سامان یافته است؛ با مقدمه ای از ناظر علمی این کتاب، آقای دکتر احمد صادقی آغاز شده و دارای پنج بخش به شرح زیر است:

بخش اول: سال های آغازین / پذیرش نقشی نوین

بخش دوم: سال های افراط گرایی

بخش سوم: تغییر مسیر چهار ساله

بخش چهارم: گذار به دوران پس از جنگ سرد

بخش پنجم: حمله های 11 سپتامبر 2001 و آغاز دوران جدید

 

کتاب ” ماجراجویی های جهانی آمریکا” از جنگ جهانی دوم تا تهاجم به عراق، ترجمه خانم ستوده زیباکلام، با قیمت  32000  تومان توسط سازمان انتشارات پژوهشگاه منتشر و در اختیار مخاطبان قرار گرفته است.

علاقمندان جهت کسب اطلاعات تکمیلی و تهیه کتاب میتوانند به نشانی www.poiict.irمراجعه کنند.

 

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید