کتاب”مهدی هاشمی”

به گزارش روابط عمومی پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی، کتاب”مهدی هاشمی”، نوشته آقای حسن ابراهیم زاده، محقق ارزشمند مرکز پژوهش های جوان پژوهشگاه به چاپ دوم خود رسید.

این کتاب که در گروه مطالعات انقلاب اسلامی مرکز پژوهش های جوان پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی سامان یافته است، به چاپ دوم رسید.

کتاب”مهدی هاشمی” شامل مطالبی به شرح زیر است:

گسست / پیوند / زندان / بازگشت / التقاط / ترور / انقلاب / انفعال / پایگاه / فتنه / انشعاب / جفا / فرجام …

 در بخشی از پیشگفتار این کتاب می خوانیم:

جنس اختلاف سلایق جریان‌های تأثیرگذار در ابتدای دهه شصت در برخی موارد بسیار مخرب بود؛ به‌گونه‌ای که به دفعات مورد انتقاد آن پیر روشن‌ضمیر، حضرت امام خمینی (ره) نیز قرار گرفت. یکی از این جریان‌ها، باند مهدی هاشمی بود که بعدها به «جریان اصفهان» مشهور شد. مهدی و دوستانش تلاش داشتند انقلاب را به سمت اهداف دور از حق خود سوق دهند و منحرف سازند. آنها با الهام از آرمان‌های چپ‌گرایانه و گرفتن الگوی انقلاب چینی، از سویی تلاش داشتند در لوای دین و تظاهر به اسلام در بدنه نظام نفوذ کرده، نیروسازی نمایند و در مواقع حساس اهداف خود را عملی کنند و از سوی دیگر در تلاش بودند تا انقلاب مسلحانه علیه انقلاب پویای اسلامی را از روستاها آغاز کنند. این جریان با پیشنهاد آقایمنتظری به مهدی به منظور عضویت ایشان در شورای فرماندهی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی بسیار نیرو گرفت، به‌طوری که وی پس از چندی از رهبران نهضت‌های آزادی‌بخش سپاه شد. این اتفاق موجب شد او از امکانات سپاه به‌خوبی بهره‌برداری کند و امکانات داخلی و نفوذ خارجی خود را تحکیم بخشد. مهدی با اتکا به آقای منتظری، به حوزه نیز نفوذ کرد و به تربیت طلّابی با تفکرات نزدیک به خود اقدام کرد. او حتی برای طلّاب خارجی نیز برنامه‌ریزی کرد و مؤسسه نهضت جهانی اسلام را تأسیس نمود. انتخاب آقای منتظری به قائم مقام رهبری، قدرت این جریان را بسیار افزود و به راستی مشخص نبود اگر امام راحل در برابر این جریان با اقتدار کامل نمی‌ایستاد، چه اتفاقی می‌افتاد.

مهدی هاشمی از میان رفته است، ولی جریان او هنوز زنده و پرتلاش است.مرور عبرت‌آمیز گلوگاه‌های حساس این‌چنینی، از تاریخ سیاسی این مرز و بوم برای اذهان نورسته جوان امروز که شاخصه پرسشگری جزئی از شخصیت آنهاست، همچنان با‌اهمیت است. با این توضیح و با هدف شفاف‌سازی فضای غبارآلود جریان مهدی هاشمی،کتاب پیش رو که متشکل از بخش‌های: گسست، پیوند، زندان، بازگشت، التقاط،ترور، انقلاب، انفعال، پایگاه، فتنه،انشعاب،جفا وفرجاماست، به علاقه‌مندان به این عرصه تقدیم می‌گردد.

 

علاقمندان جهت کسب اطلاعات تکمیلی و تهیه کتاب میتوانند به نشانی www.poiict.orgمراجعه کنند.