تولید علوم انسانی اسلامی نیازمند تعامل و هم افزایی مستمر و پویای دستگاه های فعال در این حوزه است

به گزارش روابط عمومی پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی، آیت الله رشاد به همراه جمعی از مدیران و اعضای هیأت علمی پژوهشگاه با حضرت آیت الله مصباح یزدی ملاقات نمودند.

 

در این دیدار که روز پنجشنبه 14/8/94 در محل مؤسسه آموزشی و پژوهشی امام خمینی (ره) صورت گرفت، آیت الله رشاد ضمن ارائه گزارشی مختصر از فعالیت های پژوهشگاه به ویژه در تولید علوم انسانی اسلامی، بر ضرورت ارتباط و هم افزایی میان دستگاه هایی که در حوزه علوم انسانی اسلامی فعالند، تأکید و مدیریت منسجم این ارتباط را پیشنهاد نمود.

حضرت آیت الله مصباح در ادامه این دیدار در سخنانی ضمن قدردانی از فعالیت های پژوهشگاه بیان فرمودند، در حوزه علوم انسانی تحول و پیشرفت بسیار دیریاب تر و دشوار تر از حوزه علوم تجربی است.

ایشان با تأکید بر اینکه در علوم تجربی، روش مشخص و پیشرفت های انجام شده در سایر کشورها می تواند تا حدود زیادی اخذ و مبنا قرار گیرد، پیشرفت در این جنس علوم را با امکانات مشخص و زمان معین، به شرط وجود همت و انگیزه کافی، قابل برنامه ریزی و مدیریت کلان دانستند در حالی که در حوزه علوم انسانی هم مبانی و هم روش مورد اختلاف است و امکانات و زمان اهتمام  مورد نیاز قابل قیاس نیست. بنابراین گرچه نباید توقع داشت مانند مدل پیشرفت علمی کشور در علومی چون نانو و …. تشکیل ستاد برای تدارک و مدیریت کلان کفایت امر را کند یا ممکن باشد، اما تعامل و هم افزایی میان دستگاه های پژوهشی و آموزشی ممکن و بلکه ضروری است.

 

در پایان این دیدار گزارشی از روند نشریه کتاب نقد نیز خدمت حضرت آیت الله مصباح ارائه شد.

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید